Christina Schiller

Romanceförfattare

Meny
  • Om Christina
  • Utgivna Böcker
    • Forsberga serien
      • Hemligheter små
      • Brutna små regler
      • Små stjärnor i natten
    • Låt spelet börja
    • Systrarna i Forsberga
      • Ett vaniljhjärta om dagen
      • Två röster i natten
      • Alla goda ting är tre
    • Gränslös Kärlek
      • Blind Kärlek
      • Be mig stanna
    • Greven & Guvernanten
  • Events
  • Press/Kontakt
  • Nyhetsbrev
Meny

God morgon lördag

Publicerad den 15 mars, 2014 av christinas

Vad har ni för planer idag?

För mig blir det en tur in till staden och sedan ska jag göra klart en doppresent till lilla Z som döps i morgon. Ikväll får vi besök av goda vänner som kommer på middag så det måste oxå fixas. Det blir med andra ord en ganska fartfylld lördag.

I går kväll plockade jag fram mitt anteckningsblock för första gången på flera månader. Jag strök lite, ändrade lite och kom sedan igång igen med skrivandet. Som jag har saknat det. När jag började skriva på boken så trodde jag aldrig att det skulle ta så här lång tid att skriva klart den. Men bara den blir klar så är jag nöjd. Jag avundas de som kan skriva klart en bok på bara några månader, eller veckor som vissa gör. För mig är ett en process som inte kan tvingas fram. Har jag ingen inspiration så kan jag inte skriva. Då får jag inte ner ett endaste ord på pappret. Det är något som jag måste jobba med.

Hur ser processen ut hos er andra som skriver? Kan ni sätta er ner och skriva om ni saknar inspiration?

20140315-101824.jpg

Dela detta:

  • Klicka för att dela på X (Öppnas i ett nytt fönster) X
  • Klicka för att dela på Facebook (Öppnas i ett nytt fönster) Facebook
  • Klicka för att dela till Pinterest (Öppnas i ett nytt fönster) Pinterest

Gilla detta:

Gilla Laddar in …

Relaterade

kategori: Familjen, Författardrömmar, Hemma hos oss, Vardag

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Be mig stanna är den andra fristående delen i serien Gränslös kärlek, en historisk romance om hemligheter, passion och andra chanser i livet.
Finns som ljudbok, e-bok och pocket.
Prenumerera på Christinas Nyhetsbrev
© 2025 Christina Schiller | Drivs med Minimalistisk blogg WordPress-tema

%d