Christina Schiller
Meny
  • Om Christina
  • Utgivna Böcker
    • Hemligheter små
    • Brutna små regler
    • Små stjärnor i natten
    • Låt spelet börja
    • Ett vaniljhjärta om dagen
    • Två röster i natten
    • Alla goda ting är tre
    • Blind Kärlek
    • Greven & Guvernanten
  • Press/Kontakt
  • Nyhetsbrev
Meny

20 000, fasta och google

Publicerad den 31 mars, 2016 av christinas

Igår nådde jag äntligen 20 000 ord på manuset.

Fram till 20 000 brukar det vara ganska motigt med skrivandet och efter det är det som att det blir nedförsbacke och allt rullar på mycket lättare. Så nu hoppas jag att det ska gå av bara farten att skriva de sista två delarna. Jag vet exakt vart jag ska och vad som ska hända så det är bara att plantera rumpan på stolen och skriva.

Fick för mig att testa att fasta. Galet jag vet men min ämnesomsättning är helt knäpp så jag läste på en massa om det här med att fasta och bestämde mig för att ge det ett försök. 72 timmar utan mat. Bara vatten, te och buljong. Jag har snart klarat av 48 timmar så faste bryt blir i morgon eftermiddag. Trodde att jag skulle vara hungrigare än jag är. Än så länge är det inga större problem. Men ska inte sticka under stolen med att jag längtar efter mat. Hoppas att sötsuget ska ge med sig lite också. Har inte haft något sug hittills så jag hoppas att det ska hänga i sig.

Allt för att hålla tankarna borta på den här jobbiga väntan på svar.

För att fördriva tiden ännu lite mer har jag börjat googla. På refuseringar. Hur andra aspirerande författare hanterat det och reflekterat kring det. Och vad de har gjort efter att ha fått refuseringar. Hur de gått vidare. Ganska spännande läsning faktiskt.

Jag har ju lite funderingar på framtiden om inget förlag skulle nappa (vilket jag naturligtvis hoppas att de ska göra). Får se om jag kan knåpa ihop ett inlägg här på bloggen om det vid ett annat tillfälle 🙂
Kan säga att jag undersöker möjligheterna för egen utgivning i alla fall och vilka företag (tryckerier) och personer (redaktör, formgivare osv.) jag skulle använda mig av om så blir fallet.

Nej nu är det dags att dricka en mugg med buljong och fortsätta jobba!

Kram kram

Quotation-A-E-Croft-job-passion-inspirational-Meetville-Quotes-39105

Dela detta:

  • Klicka för att dela på Twitter (Öppnas i ett nytt fönster)
  • Klicka för att dela på Facebook (Öppnas i ett nytt fönster)
  • Klicka för att dela till Pinterest (Öppnas i ett nytt fönster)

Gilla detta:

Gilla Laddar in …

Relaterade

kategori: Författardrömmar, Hemma hos oss, Inspiration, Kostschema, Mammaliv, Min hälsa, Personligt, Romance, Skrivprocessen, Tankar & Funderingar

4 svar på “20 000, fasta och google”

  1. Sara skriver:
    31 mars, 2016 kl. 19:47

    Bra jobbat 🙂

    Svara
    1. christinas skriver:
      31 mars, 2016 kl. 19:55

      Tack!

      Svara
  2. Maria V skriver:
    1 april, 2016 kl. 12:30

    Redan 20 000 ord, vad kul! Och vad duktig du är. Då är du snart färdig med det manuset också 🙂

    Svara
    1. christinas skriver:
      1 april, 2016 kl. 14:49

      Tack!
      Ja om det rullar på i samma takt så bör råmanuset vara klart senast i slutet av maj. Helst tidigare 🙂
      Kram

      Svara

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Greven och guvernanten är en fängslande historisk romance om att våga slå sig fri från det förflutna, hitta sin egen väg och lita på att hjärtat leder rätt.

Finns som ljudbok, e-bok och fysisk bok.

Prenumerera på Christinas Nyhetsbrev
© 2025 Christina Schiller | Drivs med Minimalistisk blogg WordPress-tema
 

Laddar in kommentarer …
 

    %d